
Časopis ABC. tehnike broj 650 za prosinac 2021. godine
U OVOM BROJUOd ideje do albuma 3Hoteli u našim dvorištima 5BBC micro:bit [24] 8Robokup 2022. 15. kup Hrvatske zajednice tehničke kulture u robotici 12Mala škola fotografije 17Pogled unatrag 19Analiza fotografija 20Shield-A, učilo za programiranje mikroupravljača (20) 22Mjerna jedinica vat 26U Tajlandu puštena u pogon najveća hibridna hidro-solarna elektrana na svijetu 32Biti robot 33Fora kuća koja reagira na kretanje sunca 36 Nacrt u prilogu:Prerada jedrilice u RC-jedrilicuOsnove aerodinamike leta modelaRobokup 2022. 15. kup Hrvatske zajednice tehničke kulture u robotici

Stalak za lemilicu
Stalak za lemilicu, značajno će vam olakšati rad prilikom lemljenja i ne samo to, zaštititi će radnu površinu stola od oštećenja! 1. Materijal, alat i pribor Materijal: Bijeli lim, minimalnih dimenzija 130×150 mm, debljine 0,5 mm. Alat i pribor: Igla za obilježavanje na metalu, Čelično ravnalo (i trokut), Škare za lim, Fina turpija za metal, Škripac. 2. Tehnički crtež Dimenzije su date u tehničkom crtežu… naravno mogu se prilagoditi potrebama, poštujući dati omjer! 3. Prenesite mjere s tehničkog crteža na lim Tehnički crtež precrtajte na limpomoću čeličnog ravnala i igle za obilježavanje na metalu. 4. Izrežite stalak Škarama za lim izrežite stalak po obilježenim linijama. 5. Izbrusite oštre rubove stalka Zatim, finom turpijom za metal, izbrusite oštre rubove stalka. 6. Savijanjem lima oblikujte stalak Kada su rubovi obrađeni, ostalo je još samo savinuti stalak, po obilježenim crtama. Prilikom savijanja zacrtane linije na limu okrenite prema dolje tako da se ne vide na gotovom stalku. I to je to! Stalak za lemilicu je gotov!

Očitavanje dužina na radnom stolu
Uštedite vrijeme koje gubite svaki put kada tražite metar po radionici – imajte ga uvijek pri ruci! Materijal, alat i pribor krojački metar (plastični ili platneni), 2 čavlića, univerzalno ljepilo. čekić 🙂 Pričvrstite metar na radni stol Na jednu stranu krojačkog metra nanesite ljepilo, a zatim ga zalijepite na rub stola. Metar dodatno nategnite i s dva čavlića pričvrstite na krajevima

Držač slamke za piće
Uvod Zdravstveni problemi ponekad mogu znatno otežati svakodnevne jednostavne radnje, primjerice ispijanje omiljenog napitka iz čaše ili šalice. Držač slamke za piće je jednostavno i učinkovito rješenje za osobe koje imaju poteškoća s motorikom ruku pa ne mogu uhvatiti ni čašu, niti slamku. Hvatanje slamke ustima može biti frustrirajuće jer slamka nekontrolirano „bježi“ unutar šalice ili čaše. Držač slamke za piće drži slamku uspravno i na mjestu, što olakšava ispijanje napitka. 1. Materijal, alat i pribor Materijal Slamka za piće Plastična cjevčica malo većeg promjera od slamke, tako da slamka lagano prolazi kroz cjevčicu Mala štipaljka za rublje (plastična ili drvena) Alat i pribor Pištolj za vruće lijepljenje Pila 2. Pripremite i zalijepite cjevčicu na štipaljku Cjevčicu odrežite na duljinu od 30 do 35 mm. Pištoljem za vruće lijepljenje zalijepite cjevčicu na štipaljku, pričekajte da se ljepilo ohladi. Držač slamke je gotov. 3. Pričvrstite držač na čašu ili šalicu Kroz postavljeni držač provucite slamku. Natočite napitak i uživajte! Praktičnu primjenu Držača pogledajte ovdje!

Praktična primjena držača slamki
Držač slamki za piće djeci s cerebralnom paralizom olakšava primarnu funkciju – PIJENJE NAPITKA iz čaše ili šalice! Uvod Cerebralna paraliza se definira kao grupa neprogresivnih ali često promjenljivih motornih oštećenja uzrokovanih lezijom središnjeg živčanog sustava u ranim stadijima razvoja. Cerebralna paraliza ubraja se u razvojne teškoće jer utječe na način djetetova razvoja. Kod djece s cerebralnom paralizom promjenjen je tonus (napetost mišića), postura (stav) i kretanje što otežava obavljanje jednostavnih aktivnosti svakodnevnog života. Motorički poremećaji (položaj i pokret, gruba i fina motorika) glavna su obilježja cerebralne paralize i dovode do poteškoća u hodanju, koordinaciji, gutanju, artikulaciji govora i mišično-koštanim funkcijama. Poteškoće grube i fine motorike otežavaju/onemogućavaju djeci s cerebralnom paralizom osnovne primarne potrebe – hranjenje. Da bismo djeci s cerebralnom paralizom olakšali primarnu funkciju – PIJENJE NAPITKA iz čaše ili šalice, Centar za odgoj i obrazovanje Goljak je u suradnji s Hrvatskom zajednicom tehničke kulture koja je objavila projekt Držač slamke za piće, pristupio njegovoj praktičnoj primjeni. Ispitanik je dječak X.X. kronološke dobi od 10 g. koji ima evidentne poteškoće u kretanju, posturi (stavu), gruboj i finoj motorici. Praktična primjena Držača slamki za piće Pri prinošenju čaše ustima dječak zauzima patološki obrazac položaja (savijanje cijelog trupa u naprijed) usljed mlitavosti mišića što mu otežava prinošenje čaše ustima i gutanje napitka (slika 1). Slika 1 Držač slamki kod dječaka X.X. olakšava pijenje napitka iz čaše. Dječak zauzima pravilniji položaj pri sjedenju što mu olakšava gutanje (slika 2 i 3). Slika 2 Slika 3 Kako izraditi Držač slamke za piće? Držač slamki za piće možete vrlo lako i jeftino sami napraviti, upute ćete naći ako kliknete ovdje. Ukoliko trebate pomoć za izradu držača slamke za piće, nazovite uredništvo Projekata ABC-tehnike na telefon 01 4848 633.
Najnoviji komentari